Latviešu piedzīvojumi Igaunijā

11. augusts, trešdiena, Latvijas veikborda aktīviste Inese Krūze saņem negaidītu uzaicinājumu Latvijas veikbordistiem 15. Augustā Pērnavā pārstāvēt valsti spēcīgajā Igaunijas Čempionātā. Līdz šim, teju 10 gadus Igauņi mums nav devuši nekādas cerības pārspēt viņus sacensībās, cik vien tās bijušas. Tomēr jau kādu brīdi gaisā virmo spriedze un latvieši klusībā alkst pārcirst šo nebeidzamo zaudējumu sēriju. Lai arī pietrūkst pāris gramu pārliecības un daļa Latvijas izlases sportistu tieši šajās dienās mobilizēti cīņai Eiropas frontē, izšķiramies pieņemt izaicinājumu. Pāris īsziņas un pamatsastāvs  jau nokomplektēts – doties uz Igauniju piekrīt pagājušā gada Eiropas Čempionāta veterāni  – juniori Lauma Ildena un Didzis Gailītis, kā arī jaunais ādažnieks  Mārtiņš Veinbergs. Cīņas spara iedvesmota,  arī pati Inese Krūze izlemj aizstāvēt Latvijas godu neskatoties uz tikai neseno atgriešanos no nu jau otrā dekrēta atvaļinājuma viņas veikbordistes karjerā. Vēl dienu pirms sacīkstēm sazināmies ar vairākiem potenciālajiem dalībniekiem, bet uzaicinājums ir tik negaidīts, ka nav pārliecības par pārējo dalību mačos. Izbraucam svētdien no rīta un izlauzušies cauri mežonīgam negaisam, kas mūs sagaida jau pie pašas Igaunijas robežas, jau ap 12.00 esam Pērnavā. Satiekam savējos un smaids sejā ir visiem, ne tikai par to,  ka aiz negaisa zonas ir patīkami silts laiks – labs sacensību startam, bet arī par to, ka izlasei pievienojušies stiprākie Latvijas papildspēki Vadims Makars, Jānis Siders un Rūdolfs Gulbis.

Pēc treniņbraucieniem dūša mazliet sašļūk, jo viss ir baigi igauniski – laivas balansējums, kikera konstrukcija ,distances maršruts un vēl nelieli viļņi, kas pēc atstarošanās no betona krasta atgriežās tieši distancē. Arī vērojot Igauņus iesildīšanās braucienos redzams, ka viņi mums neko dāvināt nav sataisījušies.

15.00 virs Pērnavas ir atgriezusies jau  pamatīga tveice. Īstā sacensība var sākties. Pirmais latviešus pārstāv Didzis, startējot Junioru puišu grupā. Brauciens sākas labi – vairāki invertie triki, tad kritiens… bet pēc piecelšanās izpildītais toeside backroll liek ovāciju jūrai pāršalkt aptuveni 200 skatītāju pūlim, kas sapulcējies gar krastmalu. Pēc laika jāstartē arī Mārtiņam Veinbergam. Dēļ kļūdas , kas radusies komplektējot Didža inventāru, viņa dēlim nācās izmantotas Mārtiņā dēļa stiprinājumu skrūves, ko tagad milzīgā ātrumā nākas pārskrūvēt atpakaļ… viena, protams, pazūd…, bet kopējiem spēkiem tomēr atrodas un Mārtiņš savu startu nenokavē. Vairāki lēcieni un ar otro reizi sanāk arī backroll – Mārtiņam smaids līdz ausīm un viņš traucās gar krastmalu mādams ar roku tā vēl vairāk uzkurinot skatītājus. Lauma Ildena parāda labu braucienu, iepriecinot Igaunijas skatītājus ar vairākiem salto trikiem, kas Igaunijas sievietēm nav pa spēkam. Inese Krūze pēc brauciena atzīst, ka pašai par pārsteigumu izdevušies triki, kas nu jau gadu kā nebija taisīti.

Saspringta , protams ir Vīriešu grupas sacensība. Nav bijusi kvalifikācija un visi startē jauktā secībā, tādējādi nav zināms savstarpējo spēku samērs. Pirmais no latviešiem startē Jānis Siders. No krasta vērojot brauciens izskatās lielisks, sarežģīti triki, laba amplitūda un intensitāte. Jāni pieviļ kikers, kurš viļņos sagriezies un neļauj izpildīt gribēto. Jānis pēc brauciena ir stipri sanervozējies, jo episkajā cīņā ar igauņiem, nav varējis parādīt labāko, ko ir spējīgs. Igauņu sportisti redzējuši Jāņa mesto izaicinājumu sakoncentrējas un startē viens par otru labāk. Vadims un Rūdolfs arī, kā jau sacensībās, parāda ne visu, kas klusībā satrenēts, tomēr ar staru ir apmierināti.

Spriedzi atrisina ilgi gaidītā apbalvošana. Sākumā apbalvo amatieru grupas braucējus, kurā Latvija netika pārstāvēta. Bet pārējās grupās pilnīga sagrāve. Savās grupās labākie ir Didzis un Lauma, Mārtiņš kļūst par Igaunijas vicečempionu un Inese ieņem trešo vietu sieviešu konkurencē. Rūdolfs spēcīgajā Vīriešu grupā ieņem 10. vietu, bet pēc bronzas uz pjedestāla tiek izsaukts Vadims – gaviles latviešu nometnē ir knapi norimušās , kad tiek paziņots, ka otro vietu ir ieguvis Igaunijas stiprākais veikbordists Daniels… diez vai Jānis Siders ar tādu sniegumu būtu varējis palikt tikai ceturtais. Smaids jau Jāņa sejā parādās, un… jā, laime pilnīga – Jānis kļūst par sacensību uzvarētāju, piepildot sen loloto sapni pārspēt daudzus gadus par neuzvaramiem uzskatītos Igauņus. Tā nu mēs atgriežamies no ziemeļu kaimiņa ar uzvarām visās grupās, kurās startējām. Un laikam līdzvērtīga cīņa starp igauņiem un latviešiem veikborda arēnā tikai tagad pa īstam sāksies.

2010.gada Igaunijas atklātais čempionāts veikbordā aiz laivas rezultāti

_MG_9226 _MG_9221

About Latvijas Ūdens slēpošanas un veikborda federācija